Бранковићи
Родоначелник династије био је севастократор Бранко Младеновић, он је имао два сина, старији Никола Радоња (†1399) и млађи Вук Бранковић (†1397). Никола Радоња се после трагичне смрти жене и две ћерке замонашио и живео на Светој гори. Вук Бранковић је био ожењен Маром, ћерком кнеза Лазара и кнегиње Милице. Током боја на Косову 1389. Вук Бранковић је управљао једним крилом српске војске, другим је управљао Влатко Вуковић док је кнез Лазар управљао централним делом. Он је био обласни господар на територији данашњег Косова и Метохије (Приштина, Вучитрн, Звечан итд.).
Вук Бранковић и Мара имали су три сина: Гргура, Ђурђа и Лазара. Вук Бранковић, погибе на Косову 1389. Гргур се замонашио и као монах Герасим умро у Хиландару 1408, Лазар је убијен у току битке 1410. Као једини старешина домаћинства остао је Ђурађ Бранковић. Пошто је његов ујак деспот Стефан Лазаревић био без наследника, Ђурђа је прогласио својим наследником и тако је у периоду 1427-1456. Ђурађ Бранковић био српски деспот.
Ђурађ се женио два пута, име прве жене није сачувано а друга је била Јерина рођена Кантакузин, праунука византијског цара Јована ВИ Кантакузина. Из та два брака укупно је имао четири сина и три ћерке. Ћерка Мара (1412-1487) послата је 1435. у харем турског султана Мурата ИИ.
За историју су значајни Ђурђеви синови Гргур, Стефан и Лазар.
Гргур и Стефан Бранковић су ослепљени 1441. наредбом турског султана Мурата ИИ. Гргур се пред смрт замонашио и као монах Герман умро 1459. у Хиландару. Из ванбрачне везе имао је сина Вука познатијег као Змај Огњеног Вука.
Лазар је био најмлађи син деспота Ђурђа Бранковића и једини који није био ослепљен. Био је владајући деспот Србије од 1456. до своје изненадне смрти 1458. Ожењен је византијском принцезом Јеленом Палеолог, ћерком деспота Томе Палеолога и синовицом византијског цара Јована VIII Палеолога. Имали су три ћерке Марију (Јелачу), Јерину и Милицу. Најстарија Марија (Јелача) била је удата за босанског краља Стјепана Томашевића у априлу 1459. са циљем да у мираз добије српску деспотовину.
Стефан Бранковић, средњи син деспота Ђурђа, је био једно краће време владајући деспот Србије, од Лазареве смрти 1458. до априла 1459. када је збачен са трона. Убрзо је био пад Смедерева под турску власт, а такође и пад Србије. Стефан се 1460. оженио Ангелином. Живели су у избеглиштву, ту је и умро 1476. у замку „Београд“. Имали су синове Ђорђа и Јована као и две ћерке Марију и Милицу.
Ђорђе Бранковић је био једно време деспот, а онда се 1496. замонашио и оставио титулу млађем брату Јовану. Постао је архиепископ Максим и као такав проглашен за светитеља. Ни Ђорђе ни Јован као ни њихов рођак Змај Огњени Вук нису имали мушких потомака и тиме је Ђорђе као архипеископ Максим био последњи мушки Бранковић.
Гроф Ђорђе Бранковић (1645-1711), који је потицао из српске племићке породице у Ердељу, тврдио је да води порекло од средњевековне династије Бранковић. Брат грофа Ђорђа био је ердељски митрополит Сава II Бранковић.
Светитељи:
У средњовековној Србији прва је била светородна династија Немањића, њихов изданак је била династија Лазаревића а њихов династија Бранковића. Династија Лазаревића имала је светитеље кнеза Лазара, кнегињу Милицу и деспота Стефана. Династија Бранковића као њихов настављач имала је светитеље:
-
Стефан Слепи, свети - деспот Бранковић (9. октобар/22. октобар)
-
Ангелина, преподобна - деспотица (30. јул/12. август и 10/23. децембар)
-
Максим, светитељ - архиепископ - Деспот Ђорђе Бранковић (18/31. јануар)
-
Јован Нови, свети - деспот Бранковић (10. децембар/23. децембар)
Осим тога светитељ је и
-
Сава II Бранковић, светитељ - митрополит ердељски (24. мај/7. јун)
који припада ердељским Бранковићима.
Владарски родослов:
-
Вук Бранковић
-
1427 – 1456 Деспот Ђурађ (други син Вука Бранковића)
-
1456 – 1458 Деспот Лазар (трећи син деспота Ђурђа)
-
1458 – 1459 Деспот Стефан (други син деспота Ђурђа)
Родослов мушких потомака:
-
севастократор Бранко Младеновић
-
Никола Радоња (монах Герасим)
-
Вук Бранковић
-
Гргур Вуковић Бранковић
-
Ђурађ Бранковић ~ Јерина
-
Гргур Бранковић
-
Деспот Вук Бранковић
-
Стефан Бранковић ~ Ангелина
Деспот Ђорђе Бранковић
-
Јован Бранковић
-
Лазар Бранковић
-
Лазар Вуковић Бранковић
Извор: Др Жељко Фајфрић: Света лоза Бранковића |